Niepowtarzalne zdjęcia kościoła ewangelickiego w Raciborzu!

Kościół ewangelicki – wiadomo gdzie się znajdował i jak wyglądał z zewnątrz ale nie do końca wiadomo jak wyglądał w szczegółach. Prezentujemy Państwu niepowtarzalne i prawdopodobnie nigdzie wcześniej nie publikowane zdjęcia z okresu powstawania i działalności tego kościoła.

 

Kościół ewangelicki – wiadomo gdzie się znajdował i jak wyglądał z zewnątrz ale nie do końca wiadomo jak wyglądał w szczegółach. Prezentujemy Państwu niepowtarzalne i prawdopodobnie nigdzie wcześniej nie publikowane zdjęcia z okresu powstawania i działalności tego kościoła.

Jest początek XX wieku. Raciborscy luteranie postanawiają, że ich dotychczasowa świątynia jest zbyt mała i postanawiają wybudować nowy kościół. Wybór miejsca padł na plac gdzie dziś stoi szkoła muzyczna na rogu ulic Wileńskiej i Ogrodowej, w tamtych latach odpowiednio były to Hohenzollernstrasse i Gartenstrasse.

23.03.1904 roku została zakupiona od Helmine Frank pierwsza działka wielkości 22,21 arów. Dalsze zakupy spowodowały, że parafia ewangelicka w roku 1909 dysponowała areałem wielkości 1,10 hektara. W sumie za ziemię pod budowę kościoła zapłacono 135 000 marek.

19.09.1909 roku dokonano aktu erekcyjnego. Jak widać na zdjęciach było to bardzo uroczyste wydarzenie – rozpoczęła się budowa. Projekt kościoła został powierzony Jürgenowi Krögerowi, który zaprojektował w swojej karierze wiele obiektów sakralnych m.in. Wrocławiu, Głogowie czy Szczecinie. Zaledwie po 2 latach kościół stał gotowy.

Jest 01.11.1911 – Superintendent Nottebohm święci kościół. Budowla o długości 44,5 metrów i szerokości 30 metrów posiadała dwie wieże o wysokości 51 metrów. Łączny koszt budowy wyniósł 423 755,48 marek i przekroczył szacowany przez Krögera kosztorys o 84 000 marek. Jak widać ktoś w tamtych czasach lubił wybierać specyficzne daty – rozpoczęcie budowy to 19.09.1909 a data poświecenia kościoła 1.11.11.

W wieżach kościoła zawieszono 3 dzwony, które pochodziły z roku 1837 ponieważ przeniesiono je z kościoła św. Ducha, który stał przy dzisiejszej ulicy Gimnazjalnej a sam kościół stał się jednym z symboli przedwojennego, pięknego miasta Ratibor.

Razem z kościołem powstały jeszcze 2 budynki – plebania oraz dom parafialny. Wiosną 1945 roku kiedy czerwonoarmiści wkroczyli do Raciborza i zaczęli plądrować i palić miasto a później na „cześć” tych wydarzeń przez lata komunistyczne władze świętowały 31 marca co roku tzw. wyzwolenie Raciborza kościół w zasadzie nie został zniszczony za to plebania została splądrowana a dom parafialny spalony. Po wojnie ewangelików w Raciborzu zostało niewielu i nie byli oni w stanie ani odremontować domu parafialnego ani utrzymać kościoła. Nabożeństwa w okresie powojennym odbywały się na plebani a później przeniesiono je do kaplicy cmentarnej na ulicy Starowiejskiej gdzie odbywają się do dziś.

Po zaledwie około 60 latach kościół został decyzją władz rozebrany a 14.07.1973 roku w jego miejscu zaczęła się budowa szkoły muzycznej. Do dzisiaj przetrwały jednak plebania oraz dom parafialny. Obywa budynki są dzisiaj pięknie odremontowane a wielu Raciborzan często bywa w tych budynkach. W byłej plebani znajduje się dzisiaj Urząd Stanu Cywilnego oraz pałac ślubów a w domu parafialnym Cech Rzemiosł Różnych.

Opis przygotowano na podstawie książki autorstwa Pawła Newerli „Dzieje Raciborza i jego dzielnic”

akt erekcyjny 1akt erekcyjny 2budowa 2budowadom zborowykaplica cmentarnakosciol zimanowe dzwony 2nowe dzwonyobraz na oltarzuoltarzorganyotwarcie kosciola 2otwarcie kosciola 3otwarcie kosciola 4otwarcie kosciola 5otwarcie kosciola 6otwarcie kosciola 7otwarcie kosciolaplebania 2plebania po skonczeniu budowyplebaniaposwiecenie dzwonowprzygotowanie dzwonow do wciagniecia na wiezeswieto zniw 2swieto zniw 3swieto zniw 4swieto zniwwciaganie dzwonowwnetrze kosciolawnetrze swieta

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s